Ana sayfa Beslenme/Tarifler Otoimmün Hastalıklar Sağlık Sağlıklı Beslenme

Yumurta tüketimi tip 2 diyabet riskini azaltıyormuş

 

yumurtaDoğu Finlandiya Üniversitesi’nin yeni araştırma bulguları, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayımlandı.

Hepimizin bildiği üzere Tip 2 diyabet dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Araştırmalar, egzersiz ve beslenme gibi yaşam tarzı alışkanlıklarının bunda etkisi olduğunu göstermiştir. Bazı çalışmalarda, yüksek kolesterol diyeti, glikoz metabolizması ve tip 2 diyabet riski bozuklukları arasında ilişkili bulunmuştur. Ancak, tip 2 diyabet sıklığı üzerine yumurta tüketiminin etkileri konusunda hiçbir deneysel veri yoktu. Toplum tabanlı çalışmalarda da, yumurta tüketimi ve tip 2 diyabet arasındaki ilişki  nadiren araştırılmıştır ve bulgular sonuçsuz olmuştur.

Doğu Finlandiya Üniversitesi uzmanları, 42 ve 60 yaşları arasındaki 2,332 erkeğin beslenme alışkanlıklarını değerlendirmişler; 19.3 yıllık bir takip sırasında, 432 erkeğe tip 2 diyabet tanısı konulmuş.

Çalışmada yumurta tüketimi düzeyleri ile kan şekeri düzeyleri arasında ilişki olduğu tespit edilmiş. Yumurta tüketenlerde Tip 2 diyabet riskinin daha az olduğu gözlenmiş. Haftada yaklaşık dört yumurta yiyen erkeklerde, haftada yaklaşık bir yumurta yiyen erkeklere oranla tip 2 diyabet görülme oranı %37 daha düşük olarak saptanmış.

Uzmanlar çalışmada, gıdaların genel sağlık etkilerini, tek başına tek bir besine göre tahmin etmenin zor olduğuna işaret etmekteyse de ;

Yumurtanın ,kolesterolün yanı sıra, glukoz metabolizması ve düşük-dereceli inflamasyon üzerinde de bir etkiye sahip olduğu ve  bu nedenle tip 2 diyabet riskini azaltabileceği belirtilmekte.

Serpilgül VUral

Kaynak: http://www.medicalnewstoday.com/releases/291977.php?utm_content=buffer5b684&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!